מתי צריך לחשוב על כתיבת צוואה?

כולנו אוהבים לחשוב מה כדאי לאכול בארוחת הצהריים מחר, או איך נרצה לחגוג את מסיבת יום ההולדת הבאה שלנו, אבל יש דברים שאף אחד מאיתנו לא ממש אוהב לחשוב עליהם כמו על מתי צריך לכתוב צוואה. בגלל שמדובר בנושא כל כך רגיש ולא נעים, אנשים רבים נמנעים מלעשות את זה לגמרי וזה בהחלט יכול ליצור בעיות וקונפליקטים לאחר שאדם יקר הולך לעולמו. צריך להבין שכתיבת צוואה היא דבר חשוב המאפשר לקרובים שלנו להבין איך נרצה שתראה ההלוויה שלנו וגם מאפשר לנו לחלק רכוש ונכסים כך שלא ייווצרו מריבות כתוצאה מכך, לכן חשוב מאד לדעת מתי צריך לעשות את זה ואיך. בואו ננסה להבין כעת מתי שווה להתחיל לחשוב על העניין ומה צריך לקחת בחשבון.

כמה שיותר מוקדם יותר טוב

אם נשאל כל אדם אינטואיטיבית מתי כדאי לכתוב צוואה, לרוב התשובה תהיה כאשר אדם מגיע לגיל מבוגר או במצבים בהם חלילה אנחנו יודעים שאדם חולו מתקרב אל סוף חייו. עם זאת, כשחושבים על זה לעומק, מבינים שדווקא הנקודה הזו היא לא הכי אידיאלית, שכן בשלב הזה אנשים לרוב לא חושבים לעומק על הדברים ונוטים לעשות דברים בחטף ולא מתוך מחשבה. לעומת זאת – בגילאים צעירים יותר, כשהמוות לא נראה כמו דבר קרוב וממשי, ניתן לגשת למשימה באופן שקול וקר. כך למשל כשמדובר על בני זוג, אפשר לחשוב על סידורי ההלוויה והקבורה ואם רוצים לרכוש מצבות לזוג, אפשר לתכנן את הירושה בצורה הגיונית כאשר אפשר בהחלט לשקול גם פתיחה של תכניות חיסכון עבור הילדים ובאופן כללי אפשר להסתכל על הדבר במבט טכני ולא באופן רגשי שלאו דווקא מתאים כאן.

כשהילדים מגיעים לעולם

עוד נקודה שבה חשוב בהחלט להתפנות לכתיבת צוואה היא כאשר נולדים ילדים ואכן יש למי להוריש כסף ורכוש. נכון, זה חשוב הרבה יותר כאשר יש יותר מילד אחד, מקרה קלאסי בו אנשים נוטים להיכנס למחלוקות ואפילו לריב על ירושה, אבל חשוב לדעת שזה יכול לקרות גם כאשר יש ילד אחד, אז גם האחים של הנפטר נכנסים בדרך כלל לתמונה ויכולים להיווצר מצבים לא נעימים.

כאשר צוברים נכסים

כמו כן, חשוב לכתוב צוואה כאשר נכנס הון בלתי צפוי או בנקודה בה עם הזמן צוברים עוד נכסים וממון. כאשר מדובר על סכומי כסף קטנים, לרוב המחלוקות לא יהיו משמעותיות או שלא יתקיימו כלל. לעומת זאת, ככל שמדובר ביותר רכוש ונכסים, כך גובר הצורך בעריכת צוואה בהקדם האפשרי. אפילו אם אתם זוג צעיר ובעיקר אם רכשתם את הדירה הראשונה שלכם, חשוב לקחת הכול בחשבון כדי להימנע מבעיות במקרים לא צפויים.

האם צריך ייעוץ משפטי?

ייעוץ משפטי בעת עריכת צוואה בהחלט יכול לעזור להקל על העניינים וכמובן שגם כאן, ככל שמדובר ביותר כסף ונכסים ויותר יורשים פוטנציאלים, שווה לוודא שהצוואה נכתבת כראוי ובהתאם לכללים כדי להימנע מעימותים משפחתיים ומשפטיים. יחד עם זאת צריך לדעת שאין הכרח להיעזר בעורך דין או בכל איש מקצוע אחר כשכותבים צוואה וכל עוד שהצוואה נכתבה בכתב ידו של מי שעורך אותה, היא תקפה ושרירה מבחינה משפטית.

לכן, אנו ממליצים בשלב הראשון ללמוד איך כותבים צוואה מבחינה תקנית ולערוך אחת כזאת בעצמכם. בהמשך, אפשר בהחלט להראות את הצוואה שכתבתם לאיש מקצוע ולהבין אם אכן עשיתם זאת כראוי או שיש צורך במקצה שיפורים.

נכון – מדובר בנושא רגיש והרבה פעמים לא ממש נעים, אך יחד עם זאת חשוב מאין כמוהו. ערכו צוואה כל עוד אתם צעירים ויכולים לעשות זאת בסבלנות וכך תוכלו לקנות הרבה שקט נפשי לעתיד.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top