התקנת מזוזה: הכירו את כל שלבי הטקס

מאז ומתמיד נע העם היהודי על סקאלה רחבה מאד של חיבור למסורת וזיקה לדת. יש כאלה שמקפידים על כל המצוות, שומרים שבת, מתפללים בבית כנסת ומשתדלים לקיים אורח חיים דתי ככל האפשר. אחרים לוקחים על עצמם חלק מן המצוות או שומרים על מסורות שונות מתוך חיבור אישי  לתרבות היהודית ויש כאלה שלא מקיימים אפילו מצווה אחת. עם זאת – אם יש דבר אחד שמשותף לכל היהודים בארץ ואפילו בעולם, זו העובדה כי כולם מקפידים לקיים את מצוות התקנת המזוזה על דלתות הבית. מדובר בדבר שבהחלט קל לבצע, שלא מחייב שינוי באורח החיים או אימוץ הרגלים מיוחדים ושלמעשה אין כל סיבה טובה שלא לעשות. מרביתנו לא ממש יודעים איך מתבצעת התקנת מזוזה ועל כן הכנו עבורכם מדריך קצר שיעשה קצת סדר עם השלבים השונים בתהליך.

רכישה ובדיקת כשרות

השלב הראשון בתהליך הוא קניית מזוזה. זה אומנם נשמע כמו עניין לא מורכב כל כך – פשוט ניגשים לכל חנות שהיא ורוכשים מזוזה, נכון? ובכן – האמת היא שזה לא ממש ככה. חשוב להבין שבניגוד לכל מוצר אחר, ייצור מזוזות ותשמישי קדושה כרוך במילוי אחר הלכות ודינים רבים. כאמור, יש הרבה מאד כללים על מנת שמזוזה תחשב כשרה וכדי להיות בטוחים עליכם לקחת אותה לאיש מקצוע שיבדוק אותה לעומק. ניתן בהחלט לקחת אותה לבית חב"ד, שם השירות של בדיקת מזוזות ניתן. כמו כן, ניתן לרכוש מלכתחילה מזוזה ממקום כזה שידוע באיכות הייצור ובו תוכלו להיות בטוחים שרכשתם מזוזה כשרה ותקנית.

מה קורה אם מזוזה נמצאה פסולה?

שימו לב שאם מזוזה נשלחת לבדיקה וחוזרת באותו יום אם היא תקינה  – אין צורך לברך שוב אם כבר בירכתם על התקנת המזוזה. לעומת זאת, אם היא חוזרת באותו יום לאחר תיקון יש לברך מחדש. אם המזוזה תקינה וחזרה אחרי יום יש לברך מחדש גם כן.

התקנת מזוזה הכירו את כל שלבי הטקס

איפה צריך להתקין מזוזה בבית?

שימו לב שעל פי ההלכה, התקנת מזוזה יש לבצע בכל בית המשמש למגורים. חשוב לשים לב כי אין להתקין מזוזה בחדרים שלא נחשבים לחדרי כבוד, כמו למשל שירותים ואמבטיות, וכן חדרים בגדלים קטנים מתחת לגודל 1.92 על 1.92 מטר לא מצריכים התקנת מזוזה. כמו כן שימו לב שמגורי הנחשבים למגורים זמניים אינם מחויבים בהתקנת מזוזה.

היכן יש להתקין את המזוזה?

באופן כללי התקנת המזוזה נעשית תמיד על המשקוף בצד ימין. כאשר מדובר בחדרים פנימיים ולא ברור בדיוק מהו המשקוף הימני, יש לנסות ולהבין למה החדר משמש וכך ניתן לקבוע מהו הצד הימני שלו. מבחינת גובה ההתקנה, יש להתקין את המזוזה בשליש הגובה העליון של המשקוף. כלומר שהחלק התחתון של המזוזה לא יעבור את סף השליש העליון. כמו כן יש להשאיר רווח של 8 ס"מ בין המזוזה לחלק העליון של המסגרת.

ברכה למזוזה

את הקלף של המזוזה יש לגלול בעדינות ולהכניס לבית המזוזה. שימו לב שניתן לקבוע את המזוזה במאונך או באלכסון ושתי הדרכים כשרות ומותרות. רגע לפני קביעת המזוזה, יש לברך את הברכה הבאה: בָּרוּךְ אַתָּה אֲ־דֹנָי אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה.

שימו לב שגם גברים וגם נשים שעברו את גיל המצוות יכולים לברך ולהתקין מזוזה. אם אתם מתקינים כמה מזוזות, יש לברך רק פעם אחת לפני התקנת המזוזה הראשונה.

בהצלחה, ואל תשכחו לבדוק את המזוזה קודם לכן!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top