נושמים יהדות ותרבות: מיהו הרב מרדכי אליהו?

אם עולם הרוח והתרבות היהודית הוא בנפשכם, אנחנו בטוחים שאתם עושים הכל על מנת להעמיק את הידע שלכם, לגלות דברים חדשים ולהבין עד כמה שרק אפשר את ההתפתחות ההלכה והדת ותהליכים היסטוריים חשובים שעברו על העם היהודי. עם זאת, כל מי שמנסה להעמיק יותר ויותר בכתובים, מגלה שככל שלומדים ומבינים יותר, כך רואים עד כמה שיש עוד הרבה ללמוד, ואפילו אנשים חכמים, משכילים ומלומדים, מגלים לא אחת שיש דמויות חשובות בעם היהודי שהם כלל לא מכירים. אחת הדמויות הללו ששמה בהחלט הוא לא הכי מוכר בפולקלור, אך כזו שהיא בהחלט דמות משמעותית וחשובה ככל שמדובר על הגות יהודית, היא דמותו של הרב מרדכי אליהו. מי היה האדם הזה, מה התרומה שלו לעולם הרוח היהודי ולדת היהודית ואיזה ספרים וכתבים הוא הותיר אחריו? הנה הדברים שחשוב לדעת עליו על קצה המזלג.

הוגה יהודי ואיש רוח מיוחד במינו

בהמשך נדבר על הספרים וכתבים של הרב מרדכי אליהו, שאגב אפשר להשיג אותם באינטרנט עם משלוח עד הבית, אבל קודם כל חשוב לקבל עליו קצת רקע כללי.

הרב מרדכי אליהו נולד בעיר העתיקה בירושלים והוא בנו של הרב סלמאן אליהו, מקובל שעלה מבגדד ושל אחותו של הרב יהודה צדקה. הוא חי במשפחה ענייה ובביתו לא היו הרבה ספרי קודש, ולכן היה לומד מדי ערב בישיבת פורת יוסף. מגיל צעיר פעל רבות על מנת לקרב יהודים רבים אל חיי המסורת ואף פעל בארגון שמטרתו לחזק את מדינת ישראל כמדינת הלכה.

בהמשך חייב כיהן כהן כדיין ורב ראשי לישראל ובזמנו היה לדיין הצעיר ביותר בארץ בבית הדין הרבני בבאר שבע ובהמשך נבחר לתפקיד הראשון לציון והרב הראשי לישראל כמחליף של רבי עובדיה יוסף המוכר. תקופת כהונתו התבלטה בשיתופי פעולה פוריים בין הרבנים הראשיים, בה רמת הכשרות עלתה. כמו כן, הרבנות בהובלתו עסקה בנושאים ציבוריים בוערים כמו שביתת אחיות, ופסיקה הלכתית שלו סללה את הדרך להכשר הלכתי של נושא השתלת האיברים.

גם לאחר סיום כהונתו כרב ראשי, הרב המשיך להוות מנהיג רוחני של רבים בציבור הדתי לאומי, ונחשב למקובל ועושה נסים, שגם קיבל אליו קהל וחילק ברכות ועצות לכל דורש.

הרב אליהו הקפיד להעביר מדי יום שני שיעור שבועי בהלכה ובאגדה בבית הכנסת של ובשכונת מגוריו קריית משה בירושלים, שגם היו מועברים אל עשרות אלפי צופים בארץ ובעולם באמצעות לווין. הוא נפטר בשנת 2010 בגיל 81 ונטמן בהר המנוחות בירושלים ולא פחות ממאה אלף משתתפים בחרו ללוות אותו בדרכו האחרונה.

נושמים יהדות ותרבות: מיהו הרב מרדכי אליהו?

ספרים וכתבים

במהלך חייו שהיו פורים ומלאים בלי שום ספק, כתב הרב מרכי אליהו עשרות ספרים וכתבים מעניינים:

  • הלכה למעשה: ספרי יהדות כמו דרכי הלכה, מאמר מרדכי, מן המותר בפיך, קיצור דרכי טהרה ועוד.
  • שאלות ותשובות למאמרי הלכה: ספר אמרי מרדכי, שו"ת דברי מרדכי, שו"ת קול אליהו ועוד.
  • דרישות, הגות ומחשבה: דברי מרדכי זיכרון והספד, דברי מרדכי ירח האיתנים עם חיזוק לימים נוראים וחגי תשרי, מפי אליהו – אוצר דברי תורה וחכמת חיים בשילוב עם מעשיות וסיפורים ועוד.

לסיכום הדברים – אין ספק שהרב מרדכי אליהו נחשב לאחד מההוגים היהודיים הגדולים ביותר של דורינו, ועל אף ששמו לא מוכר כמו שמותיהם של אחרים כדוגמת רבי עובדיה יוסף, מדובר על דמות חשובה ומשמעותית, שלמרבה המזל גם השאירה אחריה הרבה ידע וחכמה לדורות הבאים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top