משקיעים בצחצוח: מה יקרה לכם אם לא תצחצחו שיניים?

אין יום שבו אנחנו לא משתמשים בהן, אבל קל כל כך לשכוח אותן ואת חשיבותן – השיניים! אחת הפעולות הפשוטות ביותר לשמור עליהן, אשר מוכרת לכולם עוד מהילדות, היא צחצוח השיניים. חלקנו משקיעים בכך יותר, חלק פחות ואנשים שונים עושים זאת בדרכים שונות. אבל מה יקרה, אם לא נצחצח שיניים בכלל?

הידרדרות כללית

באופן כללי, פעולת צחצוח השיניים מיועדת להסרת החיידקים שמצטברים בחלל הפה כל הזמן. הימנעות מצחצוח, תביא להצטברות חיידקים בפה. במצב מתקדם, תיווצר ממש שכבת חיידקים שמכונה פלאק. במקרים חמורים במיוחד, נגיע למצב של זיהומים בחלל הפה, אשר מתפשטים לשאר הגוף באמצעות מערכת הדם. אם מצחצחים שיניים באופן מסודר ונכון, לא אמורים להגיע למצבים כאלה. זאת, במיוחד אם נעזרים גם בבדיקות תקופתיות של מצב השיניים, בייעוץ ובמידת הצורך בטיפולי איכות. ראו למשל את אתר מרפאות השיניים: https://ordent.co.il. ביחס לעלות הגבוהה של טיפולי שיניים, אין ספק כי פעולת הצחצוח הצנועה, לשם שמירה על היגיינת חלל הפה, היא בין ההשקעות המשתלמות ביותר שאנו עושים בחיים.

עששת

באופן ספציפי יותר, ידוע כי החיידקים בפה גורמים בעיקר לעששת. חורים אלה בשיניים, גורמים לכאבי שיניים, מפריעים ליכולת לאכול ולבסוף מחייבים טיפולי שיניים יקרים ולא נעימים. למעשה, עששת היא אחת המחלות המודרניות הנפוצות ביותר, בכל הגילאים. אכילת מאכלים עתירי סוכר היא בין הגורמים שמגדילים את הסיכוי להיווצרות עששת. עם זאת, הימנעות מצחצוח מהווה גורם סיכון משמעותי מאוד, גם למי שנמנעים מאכילת סוכר. ומי באמת נמנע מכך לגמרי?

משקיעים בצחצוח מה יקרה לכם אם לא תצחצחו שיניים

מחלות חניכיים

מחלות חניכיים הן תוצאת לוואי של אוכלוסיית החיידקים המצטברת בפה, אם לא מסירים אותם בהתמדה עם צחצוח השיניים. מחלה זו היא דלקתית באופייה והיא מתבטאת בהופעת דימומים, בנסיגת חניכיים ואף בהחלשת אחיזת עצמות הלסת בשן. מחלות החניכיים הן פעמים רבות במצב קל וזה הוא שלב, שקל לחולה להתאושש ולהשתקם ממנו. עם זאת, ההתאוששות תחייב שמירה מוקפדת על היגיינת הפה, משמע – בוודאי שזה לא ילך יחד עם הימנעות מצחצוח שיניים. נהפוך הוא.

כי זה לא מלבב

לסיום, נזכיר כי הימנעות מצחצוח שיניים תתבטא גם ב"מפגעים" אסתטיים בדמות שיניים חולות או חסרות. בנוסף, אופייני שהימנעות מצחצוח שיניים מביאה גם לתופעה של ריח רע מהפה. שני אלה, יחד או לחוד, בוודאי שלא ייתרמו להרגשתכם הטובה או יהפכו אתכם לאנשים הפופולריים ביותר בסביבה. גם כאן, בהיבט האסתטי, משתלם הרבה יותר לצחצח שיניים, מאשר "לשפץ" נזקים שכבר נגרמו עקב הזנחה.

לסיכום

אם עדיין לא הייתם בטוחים, כעת ניתן להניח שהשתכנעתם סופית – כדאי וחשוב לצחצח שיניים! זה קל, זול, מהיר וזה הוא הרגל שחוסך לכם הרבה מאוד עוגמת נפש וכסף.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות