דלקת בדרכי השתן: מתי צריך לדאוג?

כל מי שסבל אי פעם מדלקת בדרכי השתן יודע כי מדובר בתופעה לא נעימה בלשון המעטה, כזו היכולה לשבש בקלות את שגרת היום של כל מי שסובל ממנה ושבהחלט עשויה לגרום לתסכול ופגיעה משמעותית באיכות החיים. למרבה המזל, עם טיפול נכון בהחלט אפשר להתמודד עם דלקת בדרכי השתן ומי שיקפיד לטפל בה בזמן כשהיא מגיעה יוכל להחלים ללא נזק. יחד עם זאת, ישנם בהחלט מקרים בהם המצב יכול להיות מעט מסוכן יותר וצריך לקבל טיפול מיידי ולכן חשוב להכיר את התופעה של דלקת בדרכי השתן קודם כל, ושנית ללמוד לזהות את המצבים בהם יש לקבל טיפול צמוד יותר ואולי אפילו חזק יותר. נכון, יש כאלו שהם בסיכון מוגבר יותר לדלקות בדרכי השתן מאחרים, אבל מדובר במשהו שאף אחד לא באמת חסין מפניו ולכן צריך להכיר את התופעה ולא לחשוש ממנה, אלא לדעת איך מטפלים בה ומתי צריך ללכת לרופא. הנה כל מה שחשוב לדעת.

מהי דלקת בדרכי השתן?

דלקת בדרכי השתן היא דלקת הנגרמת ברוב המכריע של המקרים בשל זיהום חיידקי כאשר החיידק הנפוץ ביותר הוא אי קולי המצוי באופן טבעי במעי הגס ובפי הטבעת. הדלקת מתרחשת לרוב בשלפוחית השתן אך יכולה גם להתרחש באחד החלקים האחרים (כליות, שופכנים, שופכה). על אף שהיא נפוצה יותר סטטיסטית אצל נשים, גם גברים יכולים ללקות בה. ברוב המקרים דלקת בדרכי השתן תגרום לאי נוחות גדולה מאד למי שסובל ממנה ואם לא מטפלים בה זה גם עלול לגרום לנזקים בריאותיים קשים יותר. אם אתם מזהים מצבים כאלו, אותם נתאר מייד אצלכם, חשוב לפנות בהקדם לרופא שלכם או למרפאה מומחית בתחום ,כמו המרכז הרפואי האורולוגי אורומדיק, שמעסיק את מיטב המומחים וידע לתת מענה מקצועי לסוגים רבים של בעיות.

מה עשוי להצביע על דלקת בדרכי השתן?

ובכן, התסמינים של דלקת הם כאב, או מעין תחושת דגדוג או עקצוץ מציקה בעת מתן שתן, תכיפות במתן שתן (כלומר, הרגשה שצריך לעשות פיפי כל הזמן), תחושה שגם לאחר ההתפנות השלפוחית מרגישה עדיין מלאה בחלקה, שתן עכור, שתן בעל ריח רע באופן חריג, דם המופיע בשתן ולפעמים גם תחושה של קושי להתרוקן גם כאשר מרגישים ששלפוחית השתן מלאה.

אלו הם הביטויים הראשוניים של דלקת שתן, ואם אתם מבחינים בהם אצלכם אתם יכולים להתחיל לטפל זאת בעצמכם. מיץ חמוציות הוא פתרון טבעי ויש גם תכשירים מסוימים שניתן לרכוש ברשתות הפארם השונות.

מתי צריך לגשת לרופא?

ובכן, אם לצד כל התסמינים הללו אתם גם מתחילים לפתח חום גבוה, חשוב לגשת באופן מיידי לרופא. הסיבה לכך היא שזה עשוי להעיד על כך שהדלקת הגיעה כבר לכליות וזהו מצב מסוכן יותר עם סיכון ממשי להתפתחות זיהום חמור ומסכן חיים.

הטיפול הוא פשוט אבל וכולל בעיקר נטילת אנטיביוטיקה ותרופות לניקוי מערכת השתן ואין בו סיבוכים, ככה שלא צריך לחשוש יותר מדי. הרעיון כאן הוא להכיר לעומק את התופעה, את השלבים הפשוטים שלה ואת הנקודה בה חשוב לגשת להתערבות רפואית.

דלקת בדרכי השתן: מתי צריך לדאוג?

כיצד נעשה האבחון?

האבחון נעשה בהתאם לממצאים ובהתאם לתוצאות של בדיקת השתן. כמו כן חשוב לדעת שאם אתם סובלים מדלקות חוזרות בדרכי השתן ובמיוחד כאשר הדבר קורה אצל ילדים, יש צורך בסדרת בדיקות מיוחדות ובתוכם בדיקת רנטגן שמטרה לאבחן מומים מבניים המחייבים טיפול ובכך למנוע נזק בלתי הפיך לכליות.

אם תלמדו לזהות את הנקודה בה יש לגשת לרופא, תוכלו לחסוך מעצמכם הרבה אי נעימות. רק בריאות!

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות