גשר בשיניים: כל מה שצריך לדעת מהאבחנה ועד להתקנה

גשר שמותקן על השיניים הוא אלמנט שאנו רואים בדרך כלל על שיניהן של בני נוער אבל נמצא אותו גם בחיוכם של אנשים מבוגרים. אלמנט זה עשוי סמכים (קוביות או מחיצות קטנות ממתכת) שמודבקים על השיניים בצד החיצוני (או הפנימי) במטרה להזיז את השיניים בתוך הלסת ולאפשר יישור והזזה לצרכים אסתטיים בדרך כלל. בין הסמכים יעבור חוט מתכת דק שמזיז אותם ובכך גורם לתזוזת השיניים על פי התכנון והצורך.

כיום יש שיטות שונות ומתקדמות ליישור שיניים החל מגשר חיצוני או פנימי, עד כזה שמחובר לרסן שתפקידו גם ליישר שיניים וגם להכניסן מעט פנימה תוך שינויים במבנה הלסת. עוד אפשר לבחור בסד שקוף ליישור שיניים או בכזה שנועד לשימוש בשעות הלילה בלבד.

מי מתקין גשר בשיניים?

גשר בשיניים נועד עבור בני נוער שרוצים מטעמים אסתטיים ליישר שיניים ולסיים עם הטיפול הזה כמה שיותר מהר כשהשיניים עוד בריאות וצעירות. עם זאת גם מבוגרים יכולים לעבור את התהליך כמעט בכול גיל, גם בשל טעמים אסתטיים וגם במקרים רפואיים של בעיות חניכיים או בעיות בריאות שדורשות יישור שיניים. ההתקנים השונים חלקם מתאימים למבוגרים ותפקידם לייצר לחץ מספיק לתיקון שיניים ובריאות החניכיים.

תוצאות של תהליך כזה הם בדרך כלל מעולות ותורמות מאד להעלאת הערך העצמי. כאשר רוצים לעבור הליך כזה חשוב לבחור מרפאה מכובדת שיכולה לבצע את ההליך על הצד הטוב ביותר וגם להמליץ על שיטה מתאימה עבור בני נוער וגם עבור מבוגרים שרוצים לעבור את ההליך בלי שהסביבה תשים לב. אם אתם רוצים למצוא מומחה בקלות, כדאי שתכירו את ד"ר איתן וינשטיין, רופא שיניים בתל אביב מומחה באסתטיקה דנטלית ויישור שיניים.

כיצד עובד התהליך וכמה זמן יישור שיניים נמשך?

יישור שיניים מתחיל בדרך כלל באבחון, בדיקות וצילומים פנורמיים של חלל הפה. הצילומים נרחבים ודרושים עבור תכנון נכון של קונסטרוקציה. בין היתר ייקח הרופא מדגם של מנשך מהמטופל שיעזור לו לתכנך את המבנה של הסמכים ושל הגשר עצמו. לאחר ביצוע כל הבדיקות יתבצע תכנון ותיאום ציפיות עם המטופל כמו גם שינתנו הסברים לגבי התהליך ואורכו.

יישור שיניים נמשך בדרך כלל בין שנה וחצי לשנתיים, תלוי בכמות העבודה שהתהליך יצריך (כמו למשל תיקונים של רווחים שנוצרים לעיתים עם יישור או תיקון של הגשר במקרה של בעיה או תקלה) ותלוי גם בגודל העבודה הדרושה ביחס לשיניים עקומות או בולטות.

לעיתים אפשר ליישר שיניים בשיטות חלופיות כמו באמצעות ניתוח לסת – אך הדבר פחות מומלץ וכדאי במקרה ורוצים להסתיר את התהליך לבחור ביישור שיניים פנימי שיכול להיות מעט יותר יקר אבל גם מהיר יותר.

כיום אפשר להתאים את התהליך לגיל המטופל ולרצונות שלו כמו למשל יישור שיניים עם התאמת סמכים לכל שן בנפרד על ידי טכנולוגיית תלת מימד שמייצרות סמכים מותאמים אישית. בין היתר תמצאו חידוש בתחום של סמכים שקופים מיוצרים מחרסינה בעלי מראה שנטמע בשיניים עצמן, ויש את מי שיבחר בסד לילה שיאריך את משך הטיפול, אבל יאפשר טיפול רק בזמן השינה. את כל השיטות מתאימים לפי הצרכים של המטופל וביחס ומבנה הלסת והשיניים.

הסרת הקוביות ותחזוקה

מי שמתכוון להתחיל תהליך כזה או אחר יודע שלכל דבר יש סוף וסוף של יישור שיניים הוא בדרך כלל טוב ומספק חיוך מדהים! בזמן הסרת הקוביות – תהליך שלוקח חצי שעה בערך ואינו נעים אבל משתלם – יבצע הרופא עוד כמה פעולות כמו התקנת קיבוע פנימי בחלק הפנימי של השיניים שיושרו כדי לשמור עליהן במקום. בין היתר, המומחים יספקו מידע לשמירה על שיניים ישרות נקיות ובריאות.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות