צמיחה אישית: כיצד להעצים את עצמנו?

מהי צמיחה אישית? ומהי הגשמה עצמית ותעוזה? על פי 'פירמידת הצרכים של מאסלו', הגשמה עצמית וצמיחה אישית יכולים להתרחש רק לאחר שקיימנו את כלל הצרכים הפיזיולוגיים הבסיסיים שלנו, כמו אכילה, איתור מחסה, איתור בני זוג, וקבלת כבוד והערכה.

אבל האם צמיחה אישית יכולה להתרחש לא רק לאחר מימוש צרכים בסיסיים אלא בזמן שאנו חותרים לכך? בוודאי שכן! וזאת משום שתעוזה, העצמה אישית והגשמה יכולים להוביל לקבלת כלל הצרכים שלנו ואף יותר.

אבל כיצד אנו יכולים להעצים את עצמנו בעולם קדחתני שבו אנו עוסקים בעיקר בהישרדות כלכלית, פוליטית וחברתית? הנה כמה דרכים להגשמה תוך כדי תנועה:

הקשיבו לגופכם

הגוף שלנו יודע מה טוב לנו ומה לא עושה לו נעים, בעוד שרגישות למאכלים מסוימים, קבלת תחושת שובע קשה ולא נעימה, תגובות אלרגיות כמו כאבי ראש, מיחושים בבטן ושאר כאבים: יכולים להוביל אותנו לאיתור פתרון בריאותי והבנת הצרכים של גופינו. התייעצו עם נטורופת והתאימו לעצמכם תפריט אישי ובריא שיוכל להקל על גופכם ולהעצים אותו.

היכנסו לכושר גופני

זה נכון, בקצב החיים המהיר שלנו, בו אנו נמצאים כל הזמן במרוץ אחר קריירה, פרנסה וכיבוש יעדים – קל להזניח את הגוף, תוך שאורח חיים יושבני עלול לסכן את הבריאות ולהעיב על הנפש. בשל כך יש לשלב כושר גופני בחיי היום יום, תוך איתור הדרכים לעשות זאת, כמו למשל: יציאה להליכה בבקרים או בשעות הערב, השתתפות בתחרויות ספורטיביות או בספורט אתגרי, ריצה קלה במקומות בטוחים או הצטרפות לחדר כושר. כאשר אתם מבצעים פעילות גופנית אתם מעוררים בגופכם חומר בשם "אנדורפינים" המופרש למוח וגורם להרגשה טובה של סיפוק, כוח ועוצמה.

צמיחה אישית

נקטו ביוזמות

חשוב להתחיל להציב לעצמכם מטרות ולנקוט ביוזמות מסוגים שונים. אתם לא חייבים לטוס לסין ולהציל דובי פנדה מהכחדה (אם כי זה רעיון נחמד מאוד), אלא שאתם יכולים לפעול למען הסביבה שלכם, למען הקהילה, לבצע פעילויות התנדבותית, להוביל יוזמות שתמיד רציתם להוביל, ולהתחיל ליזום ולבצע שלל פעולות כדי לצאת מן השגרה, להגשים יעדים ולהוביל לשינוי.

היו בטוחים בעצמכם

פרסומות שמציגות חיים ללא רבב, תחרות בין אישית, מודלים של גוף מושלם כמו גם תמונות של חיים משפחתיים אופוריים – מובילים רבים להפחית מתחושת הערך העצמי שלהם ולהרגיש כי הם לא מספיק טובים, יפים או מוצלחים. עם זאת עבודה על קבלה עצמית, הבנה כי כל מה שמוצג לנו בעולם מסחרי הינו מיופה ולא מציאותי, כמו גם אהבה עצמית: יובילו להעצמה אישית. קבלו את עצמכם ואת גופכם, נסו להשלים עם חוויות ההתבגרות ואף לאמץ אותה כדרך חיים, והביטו במראה באהבה ולא בביקורת או בשנאה עצמית. כיום ישנן שלל קבוצות תמיכה, פסיכולוגים ומאמנים אישים שיוכלו להדריך אתכם בדרך לקבלה ושימוש בכלים שיעזרו לכם לקבל את עצמכם ואף לסלוח לעצמכם על טעויות העבר.

קדשו את הזמן שלכם

ניידים שלא מפסיקים לצלצל, רשתות חברתיות ושאר הפרעות בחיי היום יום אינם מותירים לנו זמן לעצמנו שכה חשוב להגשמה עצמית. לכן חשוב פעם ביום לכמה שעות להשתיק את הסחות הדעת כמו ניידים, מחשבים ושלל טכנולוגיות שמפרידות ביננו לבין האני האמיתי שלנו. כדי להתחיל, תרגלו מדיטציה, עצמו את העיניים לכמה דקות, תפסו תנומה קלה באמצע היום, או צאו לטיול ללא ניידים כאשר רק אתם והמחשבות שלכם יוצאים אל טיול כיפי ושקט ונרגעים במהלכו.

הגשימו חלומות

אל תוותרו על החלומות שלכם! נסו להבין מה אתם אוהבים לעשות, אילו תחביבים יעשו לכם טוב על הלב, וכיצד תוכלו לשנות קריירה או מקצוע לכזה שאתם אוהבים. כאשר תעסקו לפרנסתכם בתחום שקרוב לליבכם, לא תרגישו כי עבדתם אפילו יום אחד וזאת משום שהאהבה לתחום תהפוך את העבודה לקלה ונעימה יותר.

 

לסיכום, החיים שלנו ניתנים לנו במתנה ולפי המדע: לא תהיה לנו הזדמנות שנייה… לכן חשוב לנצל כל רגע בחיים, לחיות בריא ונכון, להתחיל לקבל את עצמכם ומכאן ליצור את הדרך להעצמה, הגשמה ותעוזה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top