בעיות בתזרים מזומנים: האם לסגור את העסק?

עסקים רבים נקלעים למצבי חירום כספיים, לעתים קרובות בתחילת דרכם אבל לא רק. מצבים אלה, עשויים להיות סבוכים למדי, כולל חובות לספקים ולבנקים (או לגורמים מפוקפקים למיניהם. לא מומלץ!). לעסק הוצאות רבות, גדולות כקטנות, שאין תמונה מלאה לגביהן. מצד שני, הכנסותיו גם הן דבר מסובך, כולל השאלה כמה בדיוק נכנס, מתי נכנס (צרת "שוטף פלוס") ועוד. זהו מצב, שבו "משהו לא עובד כאן", כשזה מגיע לצורך לשלם למי שצריך וכן לשורה התחתונה – רווחים. מה קורה פה? האם אין ברירה וחייבים לסגור את העסק?

להבין לעומק

ראשית, בכדי להבין לעומק את המתרחש כספית בעסק, מומלץ להתייעץ עם מומחה לתזרים המזומנים. ייעוץ כזה, למשל עם רותם זילברמן, יסייע להבין מה עושים לא נכון וכיצד ניתן לתקן זאת, מיידית, כמו גם לאורך זמן. (רותם הוא רואה חשבון, יועץ כלכלי ומומחה בניהול תזרים מזומנים, ליווי וייעוץ פיננסי לעסקים).

בעיות בתזרים מזומנים

מה הוא תזרים מזומנים?

כסף הוא דבר שנמצא כל הזמן "בתנועה" בעולם העסקים, בין ישויות עסקיות לבין גורמי חוץ (ספקים, רשויות, בנקים) וגם בתוך העסק עצמו, בין יחידות עסקיות שונות שלו. תנועה זו, עשויה להיות מורכבת למדי ולכן, לא פשוטה לניהול. במקביל, היא מסבכת את ההבנה של השורה התחתונה: כמה אנחנו בסך הכל, מוציאים, מכניסים ומרוויחים? "תזרים מזומנים" הוא מונח מקובל וחשוב בניהול כספי והוא מתייחס בבסיסו לתנועות הכספיות האלה, של יחידה עסקית. כמה כסף נכנס אליה וכמה יצא ממנה, במשך זמן מוגדר?

להרוויח ולפשוט רגל

ניהול כספי גרוע, עלול להביא למצב שבו העסק מרוויח, אבל מפסיד כסף בגלל תזרים מזומנים גרוע. הדבר קורה בעיקר כאשר לא מתעמקים בתזרים המזומנים ולא מנתחים אותו בתשומת לב. בעלי עסקים פועלים במקרים רבים לא בדיוק על פי ניתוח ותכנון מסודרים, אלא במידה כזו או אחרת לפי אינסטינקטים, עצות ותובנות, אך ללא מדידה ומעקב מסודרים. כידוע, מה שלא מודדים, לא ניתן לשפר. ניתוח יסודי של תזרים המזומנים, מתבצע לרוב במסגרת דו"ח רווח והפסד (דו"ח רוו"ה) ובעיקר דו"ח על תזרימי מזומנים (דו"ח תזמ"ז). בעזרת ניתוח כזה (אם כי לא רק), מומחה בניהול כספים יכול לזהות תקלות בהתנהלות הכספית, לצד מקורות אפשריים להתייעלות. כתוצאה מכך, יתקבל תכנון כספי איכותי, מסודר ומשופר, שיסייע להתייצב ואף לצמוח.

לסגור או לא לסגור?

רגע! מה שבטוח – לא למהר להרים ידיים ו"אין ייאוש בעולם"! קודם מתייעצים וייתכן שיסתבר שהצרה הכספית, שאולי כבר נכנסת אליה די עמוק, בהחלט ברת פתרון. בעל עסק עשוי להרגיש שהוא מכיר את העסק שלו ואת השוק בו הוא פועל יותר טוב מכל אדם אחר. למרות זאת, מומחים ויועצים, כמעט תמיד יוכלו להציג בפניו זוויות חדשות, כיווני מחשבה שעוד לא עלו בדעתו ובעיקר, תובנות רבות ערך מניסיונם הרב. על כל סיבוך בו הוא נתקל, הם כבר ראו כמה וכמה כאלה וגם את הדרך החוצה מהם!

לסיכום

שיבושים כאלה ואחרים בתזרים המזומנים, גם חמורים, אינם סוף פסוק מבחינת העסק. לרוב, בהחלט יש פתרון!

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות