התקפי חרדה בתוך הזוגיות: איך מתמודדים?

לא מעט אנשים סובלים מהתקפי חרדה, או בשמם השני, התקפי פאניקה, ולעיתים מדובר בהתקפים שעלולים להשפיע על מערכת היחסים, בייחוד אם בני הזוג שאינם סובלים מהתקפים לא יודעים כיצד להתנהל במהלך הסיטואציה המאתגרת. כיצד ניתן להתמודד עם בני זוג שסובלים מהתקפי חרדה? מאמר בנושא.

התקפי חרדה – קווים לדמותם

התקפי חרדה הם התקפים פתאומיים המאופיינים בפחד מאוד גדול, שלעיתים מלווה בסימפטומים פיזיים כמו דפיקות לב מואצות, בלבול, הזעה וחוסר שליטה. מי שאינו מכיר את הנושא מקרוב, עלול להיבהל כשבן הזוג נתקף בהתקף חרדה קיצוני. חשוב להבין שההתמודדות עם התקפי חרדה אינה קלה, לא עבור מי שסובל מההתקפים הללו ולא עבור בני משפחתו – ויותר מזה, זה לא קל לבני הזוג שאינם סובלים מההתקפים, ולו כי אינם מבינים כיצד לפעול או להתנהל.

ברוב המוחלט של המקרים, ישנה התערבות מקצועית של רופאים, פסיכיאטרים וארגונים כמו מכון חיבורים לטיפול בחרדות, זאת בשל העובדה שיש לטפל בהתקפים הללו ולא להקל ראש בנושא, שמא יחריפו. אם בני הזוג שלכם סובלים מהתקפי חרדה, מוטב שתדעו כיצד להתמודד עמם וכיצד להתמודד עם המצב, על מנת שיוכלו להיעזר בכם.

קודם כל להיות סבלניים

טיפול רפואי הוא בהחלט מאוד חיוני, וחשוב לציין שיש גם טיפולים קוגניטיביים טובים. יחד עם זה, התמיכה של בני הזוג היא נחוצה במיוחד, ולכן ראשית יש להיות סבלניים כלפי המקרה ובמיוחד בתוך הסיטואציה עצמה. חשוב לשדר רוגע וביטחון, ולהעניק לבן הזוג המצוי בהתקף תחושה חיובית, תחושה של תמיכה ושל קבלה. כאמור יש לא מעט סממנים פיזיים, ולכן זה עלול להבהיל את הסובבים, עם זאת – שמרו על קור רוח וסייעו ככל הניתן. טוב לדעת כי ללא מעט אנשים שסובלים מחרדות יש כדור SOS שניתן לקחת במהלך ההתקף או מיד אחריו.

להתגייס לתהליך

זה נכון, זה לא קל להתמודד עם בני זוג שסובלים מחרדות, אבל זה לחלוטין אפשרי. התקפי החרדה משפיעים על איכות החיים באופן ניכר, והם אף עלולים להוביל לדיכאונות. ההתקפים מפריעים לסובלים מהם להתנהל באופן שגרתי וליהנות מדברים פשוטים (כמובן תלוי מהו טריגר החרדה שלהם). כדאי ואפילו מומלץ, ללכת יחד לפגישות עם פסיכיאטר, ואפילו להכין רשימת שאלות מבעוד מועד, ולו כדי שתוכלו לקבל מענה מקצועי. עוד כדאי ללמוד את טכניקת הנשימות, כך תוכלו לסייע לבני הזוג במהלך ההתקף, ולבצע יחד איתם נשימות מסודרות שיסייעו להם להתמודד עם החרדה.

לבסוף, הכירו את התרופות והטיפולים של בני הזוג, אם זה כדורים פסיכיאטריים, טיפות הרגעה או טכניקות שונות שמסייעות להם להירגע. רק כך תוכלו לסייע באופן המיטבי.

 

התקפי חרדה מציפים רגשית ועלולים להוביל לדיכאונות. תמיכה מיטבית של בני הזוג עשויה להקל ולאפשר לבני הזוג שסובלים מחרדות להתמודד עם זה על הצד הטוב ביותר.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות