בחירת קופת חולים: המדריך המלא

מצד אחד החוק מחייב להשתייך לאחת מקופות החולים, אך מצד שני אנו יכולים לבחור, וגם אם ההורים שלנו החליטו עבורנו עוד בהיותנו קטנים, הגיע הזמן שנקבל החלטה כאנשים בוגרים, כי קופת חולים ניתן לעבור ואף בקלות, אך הקטע היותר קשה הוא להבין איזו קופה עדיפה, ופה ננסה להבין במה דברים אמורים ואלו שיקולים מוטב להכניס למערכת הלבטים.

מיישרים קו

ובכן, לפי אבנר הייזלר כל קופת חולים מעניקה שירותי בריאות זהים שהמדינה מכתיבה ושעליהם אנו משלמים מס בריאות. עם זאת, לצד אותם שירותים בסיסיים, קופות החולים גם מציעות מכלול של שירותים נוספים – כאלו שאינם נכללים בתוכנית הבסיסית, ופה כל קופת חולים מאפשרת ליהנות משלל הנחות אחרות, בתמורה להצטרפות לביטוחים משלימים, כאשר ביטוחים משלימים נוגעים ברפואה משלימה, טיפולי שיניים, בדיקות תקופתיות, טיפולים קוסמטיים וכדומה. עוד מוסיף הייזלר שבנוסף לביטוחים המשלימים גם קיימים ביטוחים פרטיים – מדובר בהרחבה שמתייחסת לטיפולים בחו"ל, שמשתתפת במימון תרופות נדירות וכדומה.

רופא

שיקולים שדורשים התייחסות

  • פריסת סניפים – לא כולם גרים בעיר, כך שאין בהכרח נציגות קרובה של כל קופות החולים, ועל כן חשוב לוודא שבקרבת המגורים שלכם ישנו סניף של המרפאה הרצויה, כי הרבה פעמים ישנה משמעות קריטית למרחק של מרפאת הבית ולשירותים שהיא מציעה.
  • מחירי תרופותאבנר הייזלר מחדד שאם אתם נוטלים תרופה שנחשבת יקרה, מומלץ לבחון כמה היא עולה בכל קופה ואלו הנחות מעניקים הביטוחים המשלימים.
  • זמן המתנה לתורים – הכרחי לבחון מהם זמני ההמתנה הממוצעים בכל קופה, הן לרופא משפחה והן לרופא מומחה, כי הרבה פעמים מתסכל לחכות מספר שבועות עבור בדיקה חשובה.
  • שירות ומקצועיות – ליחס של אנשי הצוות ישנה השפעה ישירה על שביעות הרצון. פה נחדד שאין זה נכון שקופת חולים אחת מעסיקה רק נותני שירות נחמדים ושנייה מעסיקה רק נותני שירות קצרי רוח, אך כן מספיק שנשמע על רופא ילדים מדהים שעובד בקופת חולים אחרת, בכדי שנמהר ונבצע החלפה.
  • מענה מחוץ לשעות הפעילות – כיום אנשים רבים נעזרים בשירות הטלפוני (ולו עבור ייעוץ רפואי) ואף במערכת המידע המקוונת, כך מבלי שמדברים עם אף גורם קובעים בקלות תורים, עוקבים אחר הפניות וכדומה. מכאן שמדובר בנדבך חשוב שגם כן דורש התייחסות, ולו כי הוא שונה בין קופה לקופה.
  • תשלום – אומנם במקרה זה שיקולי עלות אינם מאוד חשובים, ולו כי הפערים יחסית זניחים (כך אומר אבנר הייזלר), אך גם הם דורשים התייחסות. אי לכך הגיוני לבחון מהם פערי המחירים בין הקופות השונות, הן כאשר מדובר בביטוחים משלימים והן כאשר מבקשים לגשת לרופא מקצועי, ובנוסף רצוי להשוות מה כוללים הביטוחים של כל קופה – הן בהתאם להיסטוריה הרפואית והן בהתאם לדמי ההשתתפות העצמית.

חברות בסימן שאלה

לסיכום נציין שעתה הרבה יותר קל להבין מדוע כל אחד עשוי לבחור בקופת חולים שונה, אך כן ניתן להכליל שכולם ללא יוצא מהכלל צרכים לעצור ולבחון האם החברות הקיימת אכן משרתת נאמנה, או שמא מחכה עבורם חלופה יותר ראויה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top