מי במשפחה צריך ביטוח סיעודי?

 

 

כיום הדעה הרווחת היא שלכל אחד מומלץ שתהיה פוליסת ביטוח סיעודי, בין אם הוא מבוגר ובין אם הוא צעיר, אך לצד ההמלצה, הנתונים מראים שרק 11% מהציבור מיישרים קו עם ההנחיה. מדוע כה חשוב להחזיק בפוליסה? ובכן פוליסת ביטוח סיעודי נועדה להעניק ביטחון כלכלי עבור מצבים שבהם אנשים זקוקים לתמיכה סיעודית (על מנת לבצע שלל פעולות יומיומיות), כאשר הביטוח מעניק קצבה חודשית בהתאם לתנאים שנקבעו מראש. פה נציין שיש מגוון הבדלים בין הביטוחים השונים – יש הבדל בין אם מדובר בביטוח קבוצתי או פרטי ובין אם מבצעת אותו חברה כזו או אחרת.

סבא אבא ונכד

ידוע שביטוח סיעודי מיועד עבור מצבים בהם מתקשים לבצע פעולות יומיומיות, כגון לאכול, להתלבש, להתרחץ, ללכת וכדומה, ועל כן רבים נוטים להניח שפוליסת ביטוח סיעודי בעיקר מיועדת לאנשים מעל גיל 70, משמע שבכול הנוגע לילדים ואנשים צעירים היא כלל אינה רלוונטית. האומנם? ובכן לצד העובדה שרוב האנשים הצעירים אינם נזקקים לה, מספיקים מספר מקרים בודדים ומצערים על מנת שניווכח אחרת, כי מצב שבו אם צעיר נדרש להיעזר בטיפול סיעודי במשך שנים רבות, (ולו כי הוא צעיר) מוביל את משפחתו לקושי כלכלי מהותי, וזאת כי כל חודש הטיפול מגיע לאלפי שקלים. אי לכך, גם אם הסיכויים נחשבים נמוכים, שווה לבצע פוליסה עבור אנשי צעירים ואף עבור ילדים – מוטב לשלם ולקוות שלעולם לא יתעורר הצורך להפעיל את הפוליסה.

הסיבות שמאחורי הכדאיות

ציינו שרוב האנשים הצעירים אינם זקוקים להפעיל את הביטוח, ופה נרחיב שגם אם כן, הם הרבה פעמים נעזרים בשלל כיסויים אחרים, כגון ביטוח רכב, ביטוח לאומי ושלל ביטוחי חבויות – בהתאם לנסיבות. עם זאת, יש לקחת בחשבון שתי עובדות חשובות: העלויות של ההוצאות רק הולכות וגוברות עם השנים (כיום נעות בין 8,000 ש"ח לבין 20,000 ש"ח מדי חודש) ומצד שני המדינה אינה מעניקה סיוע כספי במקרים בהם היא מגלה שמשפחתו של אותו אדם יכולה לממן את העלויות מכיסה, כאשר אין לטעות שהיא מתייחסת רק לאנשים שמוגדרים כ"עשירים".

פוליסה לילדים

קוראים את הנתונים ועדיין מתקשים להשלים מדוע חשוב לעשות ביטוח סיעודי לילדים? ובכן פה נציין שאנשים רבים מבינים את הקשר, אך אינם רוצים לקרב בין המונח "סיעודי" לבין הילדים שלהם, ועל כן חשוב להמליץ להניח את הפחד בצד ולהסביר שמדובר בהשקעה שמיועדת להעניק "משענת שקופה", כזו שניתן לשכוח ממנה, אך כן חשוב להתייחס אליה.

חינם אך לא מספק

ביולי 2016 החוק קבע שכל ילד עד גיל 18 זכאי לביטוח סיעודי בחינם – מטעם קופת החולים אליה הוא משתייך. הפוליסה מציעה כ5,000 ש"ח תמיכה כאשר הילד נמצא בבית וכ10,000 ש"ח כאשר הילד מצוי במוסד סיעודי, אך התקופה מיוחסת ל5 שנים בלבד. לאור הדברים נשאלת השאלה מדוע הביטוח מטעם קופת החולים אינו מספיק? ופה נציין שהוא מכיל כמה חסרונות משמעותיים, כאלו שמצדיקים ביטוח פרטי. במה מדובר? ובכן הביטוח מטעם קופות החולים אינו כולל פעולות איבה, תקף כחמש שנים וגולת הכותרת – המחיר שלו רק עולה עם הגיל, וזאת להבדיל משלל ביטוחים פרטיים, בהם המחיר הנמוך (בשל הגיל הצעיר) נשמר לאורך שנים, כך שמדובר בצעד כלכלי.

היום עבור המחר

למרות שיותר קל להדחיק את הצורך לבצע ביטוח סיעודי, המציאות היא שמוטב לפעול בהקדם, כל עוד הילדים צעירים, כאשר בנקודה זו יש לבצע שני דברים נוספים: לבחון היטב איזו פוליסה עדיפה ופשוט לשכוח מכך ולקוות שלעולם לא יתעורר צורך להפעילה.  

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות