בעמותת לב ונפש מייעצים: אלו הן הפעילויות המתאימות למשפחות עם ילדים בעלי צרכים

האם אתם משפחה עם ילד עם צרכים מיוחדים? מציאת פעילויות מתאימות העונות על הדרישות של ילדיכם יכולה להיות מאתגרת. עם זאת, עיסוק בפעילויות משפחתיות מכלילות ומהנות מציע הזדמנויות יקרות ערך לתקשורת טובה וליצירת זיכרונות מתמשכים. במאמר זה עמותת לב ונפש תציע מגוון פעילויות שמתאימות לילדים עם צרכים מיוחדים ושמשפחות יכולות ליהנות מהן יחד, תוך טיפוח סביבה מכילה לכל אחד מבני המשפחה. מהרפתקאות בחיק הטבע ועד אומנויות ומלאכות, מוזיקה ותנועה, משחקים חושיים וערבי משחק, יש אינסוף אפשרויות ליצירת קשרים משמעותיים וחוויות שמחות.

לטייל בחיק הטבע

לבילוי בטבע יכולה להיות השפעה עמוקה על ילדים עם צרכים מיוחדים. בעמותת לב ונפש מסבירים שבילוי בטבע מספק לילדים עם צרכים מיוחדים חוויות חושיות מועילות ומעודד פעילות גופנית. שקלו את פעילויות החוץ הבאות:

 • טיולים בטבע: סיירו בפארקים מקומיים או בשבילי טבע, והצביעו על צמחים, בעלי חיים ותכונות טבעיות שונות. עודדו את ילדיכם לגעת, להריח ולהתבונן בסביבה הטבעית.
 • גינון: עיסוק בפעילויות גינון יכול להציע יתרונות טיפוליים וללמד ילדים על מחזור הצמיחה של צמחים. התחילו עם עציצים קטנים או צרו יחד גינת ירק קטנה.
 • ספורט בחוץ: התאימו ענפי ספורט כגון כדורגל או כדורסל ליכולותיהם של ילדיכם. התמקדו בעבודת צוות ובהשתתפות ולא בתחרות.

אומנות ויצירה

הפעילות האומנותית מאפשרת לילדים עם צרכים מיוחדים לבטא את עצמם באופן יצירתי. ניתן להתאים פעילויות אלו ליכולות ולתחומי עניין שונים. עמותת לב ונפש מציעה את הרעיונות הבאים:

 • יצירת קולאז': מגוון חומרים כגון נייר צבעוני, בדים וחומרים בעלי טקסטורה יכולים לספק חוויה חושית לילדיכם. עודדו את ילדיכם ליצור יצירת מופת משלהם באמצעות חומרים שונים.
 • אומנות חושית: התנסו בחומרי אומנות שונים המפעילים חושים מרובים. לדוגמה, השתמשו בטושים ריחניים, בצבעים בעלי מרקם או בחימר ליצירת גרפיקה בעלת מרקם.
 • סיפור סיפורים באמצעות תמונות: עזרו לילדיכם ליצור ספר חזותי על ידי ציור סצנות מהסיפורים האהובים עליהם או מהחוויות האישיות שלהם.

 

מוסיקה ותנועה

לעיסוק בפעילויות מוזיקה ותנועה יכולה להיות השפעה חיובית על ילדים עם צרכים מיוחדים, כמו קידום קואורדינציה, תקשורת ורווחה רגשית. בעמותת לב ונפש מציעים את הרעיונות הבאים:

 • מסיבות ריקודים: צרו רשימת השמעה של השירים האהובים על ילדיכם וערכו מסיבות ריקודים יחד. עודדו תנועה וביטוי עצמי באמצעות ריקוד, גם אם מדובר רק בתזוזה מינימלית או מחיאות כפיים.
 • כלי נגינה: הכירו לילדיכם כלי נגינה שונים, ואפשרו להם להתנסות בצלילים ובמקצבים שונים. עודדו אותם ליצור מנגינות משלהם.
 • טיפול במוזיקה: שקלו לרשום את ילדכם למפגשי תרפיה במוזיקה בהנחיית אנשי מקצוע מיומנים. מפגשים אלה יכולים לספק סביבה מובנית וטיפולית לביטוי מוסיקלי.

משחק חושי

פעילויות משחק חושי יכולות להועיל מאוד לילדים עם צרכים מיוחדים, שכן הן מקדמות חקירה חושית, ויסות והתפתחות קוגניטיבית. שקלו את הרעיונות הבאים למשחק חושי:

 • משחק במים: מלאו מיכל או בריכה מתנפחת קטנה במים ותנו לילדכם להתיז, לשפוך ולשחק בצעצועי מים שונים.
 • קופסאות להגברת החושים: מלאו מיכל בחומרים כמו אורז, חול או שעועית, והחביאו חפצים קטנים או צעצועים שילדיכם יוכלו לגלות. עודדו אותם להשתמש בידיהם או בכלים כדי לחפור בחומרים.

ערבי משחק לכל המשפחה

משחקים כמשפחה הם דרך נפלאה לקדם אינטראקציה חברתית, תקשורת ומיומנויות פתרון בעיות. ניתן לבצע התאמות כדי להתאים ליכולות שונות של כל בני המשפחה. שקלו את הרעיונות הבאים של עמותת לב ונפש:

 • משחקי קופסה: בחרו משחקים המתאימים לרמה ההתפתחותית וליכולות הקוגנטיביות של ילדיכם. התמקדו במשחקים המעודדים לקיחת תורות, קבלת החלטות ומשחק שיתופי.
 • פאזלים: בחרו פאזלים ברמות קושי שונות ונושאים שילדיכם נהנים מהם. עבדו יחד כמשפחה כדי להשלים את הפאזל, תוך מתן תמיכה ועידוד.
 • משחקים פעילים: שלבו פעילות גופנית בערבי המשחק. שחקו במשחקים מוכרים או צרו מסלול מכשולים מקורה שמאתגר את הקואורדינציה והמיומנויות המוטוריות של ילדיכם.

לסיכום

כפי שעמותת לב ונפש מסבירה, עיסוק בפעילויות משפחתיות קבועות מסייע לבניית קשרים חזקים בין בני המשפחה וליצירת זיכרונות יקרי ערך. משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים יכולות למצוא שמחה וסיפוק עצומים על ידי גילוי פעילויות התואמות את יכולותיהם הייחודיות של ילדיהם. על ידי ביצוע פעילויות משותפות כמו אומנויות ומלאכות שונות, מוסיקה ותנועה, משחק חושי וערבי משחק, משפחות יוצרות סביבה מכילה ומעשירה שבה אהבה, הבנה וחוויות משותפות פורחות. פעילויות אלה לא רק מחזקות קשרים משפחתיים, אלא גם מספקות הזדמנויות לצמיחה אישית, תקשורת ויצירת זיכרונות לכל החיים.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות
Scroll to Top